Φωτογραφία αρχείου / Μιχάλης Σβαρνιάς

Την εκτός έδρας νίκη που του είναι απαραίτητη για να συνεχίσει να ελπίζει βάσιμα σε άνοδο στα “σαλόνια” του βόλεϊ, τη Volley League, πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου στη Σκύδρα ο Κέρκης Μαραθοκάμπου!

Μια βδομάδα μετά την ήττα του από τον ίδιο αντίπαλο με 3-1, επίσης στην Πέλλα, για την προηγούμενη φάση αγώνων στον Γ’ όμιλο της Pre League, η ομάδα της Σάμου “έσπασε” το πλεονέκτημα έδρας και επικράτησε με 3-1 σετ. Έχασε το πρώτο 25-22, ωστόσο στα επόμενα κυριάρχησε: 13-25, 18-25, 15-25.

Ο Κέρκης αποκτά πλέον μεγάλο προβάδισμα να προκριθεί έναντι του Αριστοτέλη, αρκεί να τον κερδίσει μία ακόμα φορά, τη φορά αυτή στη Σάμο, την Τετάρτη 6 Απριλίου, στις 19:00, στο κλειστό Βαθέος!

Με νίκη περνά στον τελικό των play off ανόδου, με ήττα παίζει τελευταίο παιχνίδι πάλι στην Πέλλα το άλλο Σάββατο.

Είναι, άρα, τεράστια ευκαιρία για τη σαμιακή ομάδα, με τη στήριξη του κόσμου της, να κάνει το άλμα αυτό!

Στον άλλο αγώνα, το φαβορί, η Καλαμάτα επικράτησε εντός έδρας του Άθλου Ορεστιάδας με 3-1 σετ: 23-25, 25-16, 25-19, 26-24. Την Τετάρτη οι δύο ομάδες κοντράρονται στον Έβρο.

Οι νικητές αυτής της σειράς αγώνων θα αναμετρηθούν μεταξύ τους εντός-εκτός έδρας κι ο νικητής ανεβαίνει στη Volley League. Αν περάσουν Κέρκης και Καλαμάτα, πλεονέκτημα έδρας θα έχει η μεσσηνιακή ομάδα. Αν περάσει η Ορεστιάδα, πλεονέκτημα θα έχει ο Κέρκης.

Ο ηττημένος του τελικού των play off θα έχει μία τελευταία ευκαιρία ανόδου, καθώς θα παίξει αγώνες μπαράζ με την ομάδα που θα καταλάβει την 8η θέση στην τελική κατάταξη της Volley League.