Φωτογραφία αρχείου / Μιχάλης Σβαρνιάς

Μεγάλη μάχη για να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στους χιαστί αγώνες διασταύρωσης της επόμενης φάσης της Pre League του βόλεϊ έδωσε το απόγευμα της Κυριακής, στη Σκύδρα της Πέλλας ο Κέρκης Μαραθοκάμπου.

Για τον Γ΄ όμιλο της Pre League του βόλεϊ, για τις θέσεις που οδηγούν στη μεγάλη κατηγορία, τη Volley League, η ομάδα της Σάμου πάλεψε απέναντι σε ισχυρό αντίπαλο, ωστόσο ηττήθηκε με 3-1 σετ, στο τελευταίο οριακά. Τα σετ: 25-22, 19-25, 25-19, 25-23.

Το καλό για τον Κέρκη είναι ότι συνεχίζει να διεκδικεί την άνοδο, καθώς, μετά τον Πήγασο Πολίχνης, που βγήκε πρώτος στον Όμιλο και ανέβηκε στα “σαλόνια” του βόλεϊ, είναι στις υπόλοιπες τέσσερις ομάδες που φιλοδοξούν να τον ακολουθήσουν!

Συγκεκριμένα, μετά και τα σημερινά αποτελέσματα (Καλαμάτα-ΑΕΚ 3-1: 25-23, 25-14, 23-25, 25-22), οι ομάδες κατετάγησαν στον Γ΄ όμιλο ως εξής:

Καλαμάτα

Σκύδρα

Κέρκης

Ορεστιάδα.

Αυτό σημαίνει ότι στην επόμενη, τη β΄ φάση των Play Off, τα ζευγάρια είναι:

Καλαμάτα-Ορεστιάδα.

Πέλλα-Κέρκης. Δηλαδή ο Κέρκης ξαναπαίζει με την ομάδα από την οποία έχασε σήμερα, πάλι στην έδρα της.

Η πρόκριση θα κριθεί στις 2 νίκες, χωρίς να μετρά η διαφορά των σετ. Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν το ερχόμενο Σάββατο 2 Απριλίου σε Καλαμάτα και Πέλλα, ώρα 18:00.

Ακολουθούν παιχνίδια σε Ορεστιάδα και Σάμο, την Τετάρτη 6 Απριλίου.

Προκρίνεται η ομάδα που θα σημειώσει 2 νίκες, δεν υπολογίζονται οι έως τώρα μεταξύ τους αναμετρήσεις. Αν έρθουν μία-μία νίκες μεταξύ τους, θα χρειαστεί και τρίτος αγώνας, που θα γίνει σε Καλαμάτα και Πέλλα.

Πρακτικά, για να προκριθεί και να διεκδικήσει την άνοδο ο Κέρκης, πρέπει να κάνει τουλάχιστον μία νίκη στην Πέλλα.

Οι νικητές αυτής της σειράς αγώνων θα αναμετρηθούν μεταξύ τους εντός-εκτός έδρας κι ο νικητής ανεβαίνει στη Volley League.

Ο ηττημένος θα έχει μία τελευταία ευκαιρία ανόδου, καθώς θα παίξει αγώνες μπαράζ με την ομάδα που θα καταλάβει την 8η θέση στην τελική κατάταξη της Volley League.

Συμπέρασμα: Πολύ δύσκολο, αφού θα πρέπει να κάνει εκτός έδρας νίκες, το έργο του Κέρκη από εδώ και πέρα, αλλά όχι ακατόρθωτο!