Μεγάλη νίκη απέναντι σε μεγάλο αντίπαλο πήρε το βράδυ του Σαββάτου ο Κέρκης Μαραθοκάμπου Σάμου!

Στον Γ’  όμιλο της Pre League του βόλεϊ, επικράτησε, άλλη μια φορά φέτος, της Καλαμάτας, με 3-2 σετ, στο κλειστό του Βαθέος, για την 9η αγωνιστική!

Η ομάδα της Μεσσηνίας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ με 22-25. Ο Κέρκης ανασυντάχθηκε και ισοφάρισε, πήρε το δεύτερο σετ με 25-20. Στο τρίτο έγινε ακόμα πιο δυνατή μάχη, με την Καλαμάτα να υπερισχύει με 23-25. Ωστόσο, και πάλι ο Κέρκης ανέκαμψε και πήρε το τέταρτο με 25-20. Στο τάι μπρέικ η ομάδα της Σάμου έβγαλε όσα ψυχικά αποθέματα είχε και το πήρε με 15-13, μαζί και τη νίκη στον αγώνα!

Δείτε στιγμιότυπα όπως τα κατέγραψε ο Μιχάλης Σβαρνιάς!

Από σήμερα, μετά και τη νέα νίκη του με 3-0 σετ επί του Αριστοτέλη Σκύδρας, ο Πήγασος Πολίχνης Θεσσαλονίκης, ενώ απομένει μία αγωνιστική για τη φάση αυτή, έγινε η πρώτη από τις 6 ομάδες της Pre League που πήρε το εισιτήριο για τη Volley League.

Κι αυτό καθώς η ομάδα που θα καταλάβει την 1η θέση στην τελική βαθμολογική κατάταξη του Γ’ ομίλου, παίρνει απευθείας την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία του βόλεϊ.

Στη βαθμολογία και ο Κέρκης διατηρείται στο κυνήγι της ανόδου. Υπενθυμίζεται ότι οι ομάδες που θα καταλάβουν από τη 2η έως και την 5η θέση του Γ’ ομίλου, θα αγωνισθούν σε Play Off μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των έως τώρα αγώνων του Γ’ ομίλου).

Η ομάδα που θα καταλάβει τη 2η θέση στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος μετά τη διεξαγωγή των αγώνων Play Off στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος, θα πάρει και αυτή την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα που θα καταλάβει την 3η θέση στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος μετά τη διεξαγωγή των αγώνων Play Off στη Β’ φάση του πρωταθλήματος, θα δώσει αγώνες μπαράζ με την ομάδα που θα καταλάβει την 8η θέση στην τελική κατάταξη της Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες. Η νικήτρια ομάδα των αγώνων μπαράζ, θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα της Volley League 2022-2023.

Την επόμενη, 10η και τελευταία στη φάση αυτή αγωνιστική, το Σάββατο 19/3, ο Κέρκης ταξιδεύει στην Πέλλα, στη Σκύδρα, για να παίξει με τον ΦΕΣ Αριστοτέλη.

Φωτογραφίες: Μιχάλης Σβαρνιάς