Φωτογραφίες του Μιχάλη Σβαρνιά

Μια ιστορική επιτυχία σημείωσε το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό γυμναστήριο Βαθέος Σάμου ο Κέρκης Μαραθοκάμπου.

Νικώντας με 3-1 τον Φίλιππο Βέροιας, που αγωνίζεται στη Volley League, έγινε η πρώτη ομάδα από το νησί που καταφέρνει να προκριθεί στους οχτώ του Κυπέλλου Ελλάδας σε οποιοδήποτε ομαδικό άθλημα!

Τα σετ: 25-21, 17-25, 25-13 και 25-23.

Στο πρώτο σετ, το οποίο ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση, ο Κέρκης ξεκίνησε καλύτερα και παρά την ισοφάριση του Φίλιππου σε 18-18, η Σάμος έκανε το 1-0 σετ με 25-21.

Αντίδραση της Βέροιας υπήρξε στο δεύτερο σετ, το οποίο έληξε με 25-17 υπέρ της ομάδας της Ημαθίας για το 1-1 σετ.

Στο τρίτο, ο Κέρκης πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά και το 2-1 σετ έγινε εύκολα με 25-13.

Ο Φίλιππος Βέροιας προσπάθησε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, καθώς ισοφάρισε σε 23-23, όμως ο Βερβεσιώτης σημάδεψε άουτ από τη γραμμή των εννέα μέτρων για το 24-23 και στη συνέχεια ο Μπαρμπούνης στη κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 25-23 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Οικονόμου Β. – Καραδημητρίου, Γραμματεία: Ζαβού, Παρατηρητής: Περρής.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 17-25, 25-13, 25-23)

ΑΣ ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ (Αντώνης Παπαδόπουλος): Μπαρμπούνης, Μελλές, Πέτρας, Κουτσομύτης, Αράγια, Ρούσης / Κοντοκώστας (λ), Φραγκιαδάκης (λ), Στράτος, Γεωργίου.

Δείτε τις φωτογραφίες του Μιχάλη Σβαρνιά από τον αγώνα!

Αξίζει να σημειωθεί πως και ο πρωτοπόρος της Pre League, Πήγασος Πολίχνης Θεσσαλονίκης “πέταξε” εκτός συνέχειας του Κυπέλλου τον ΑΟΠ Κηφισιάς, νικώντας εντός έδρας με 3-2 σετ.

Αντιθέτως, στους άλλους αγώνες επικράτησαν και προκρίθηκαν οι φιλοξενούμενοι – ομάδες της Volley League:

Κομοτηνή – Μίλων 0-3

Αριστοτέλης Σκύδρας – ΟΦΗ 1-3.