Τρεις οδηγοί αγώνων ταχύτητας από τη Σάμο, τρεις… Λυμπέρηδες, πήραν μέρος το Σαββατοκύριακο 12-13 Ιουνίου στον Μαραθώνα στον 2ο γύρο του πανελλήνιου πρωταθλήματος drift (Ηellenic Drift Championship), στην κατηγορία Pro, με τον Μανώλη Λυμπέρη να θριαμβεύει, κατακτώντας την 1η θέση στην κατηγορία με ένα Nissan Silvia!

Καλά πήγαν στον αγώνα και οι Γιάννης και Χάρης Λυμπέρης, ανιψιός και θείος, που τερμάτισαν 5ος (Toyota Starlet) και 10ος (Toyota Corolla), αντίστοιχα.

Δείτε τα τελικά αποτελέσματα της κατηγορίας Pro Race:

Σύμφωνα με τους διοργανωτές, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, οι επιδόσεις των οδηγών ήταν αρκετά υψηλές. Κλήθηκαν να κάνουν ελεύθερα περάσματα τόσο σε στεγνή, όσο και σε βρεγμένη διαδρομή.

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα drift στο παρακάτω βίντεο:

Φωτογραφία από τον 1ο αγώνα τον περασμένο Ιούλιο
Ο Γιάννης Λυμπέρης σε φωτογραφία από τον 1ο αγώνα τον περασμένο Ιούλιο

Το πρωτάθλημα διοργανώνει η ΦΙΜΑ, υπό την αιγίδα της Ομοσπονδίας Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Ελλάδος (ΟΜΑΕ), με τη συνδρομή του δήμου Μαραθώνα, σε χώρο του όπου σχεδιάστηκε και στήθηκε μία από τις πιο εντυπωσιακές και απαιτητικές διαδρομές που έχουν φτιαχτεί στη χώρα.

Οι αγώνες συνεχίστηκαν μετά από πολύμηνη αναβολή, από τον Ιούλιο του 2020, λόγω κορωνοϊού, αν και ακόμα δεν επιτρέπεται η παρουσία θεατών.

Tα φτηνότερα αεροπορικά εισιτήρια με την εφαρμογή Low Fare Calendar της Aegean!

Discover the best flight deals with Aegean Airlines Low Fare Calendar!